5 rzeczy, które zawsze warto wozić w samochodzie

Ustawowa lista wymaganego wyposażenia samochodu nie jest długa. Polskie prawo nakazuje, by kierowca zawsze woził przy sobie jedynie gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy (za ich brak możemy zapłacić nawet 500zł mandatu!). Mimo to warto wyposażyć auto w kilka dodatkowych akcesoriów tak, by przygotować się na każdą ewentualność na drodze. Sprawdź 5 nieobowiązkowych rzeczy, które warto zawsze wozić w samochodzie!

Po pierwsze – apteczka

Apteczka jest obligatoryjnym wyposażeniem pojazdu jedynie w przypadku zbiorowego transportu osób. W innych sytuacjach jej posiadanie nie jest obligatoryjne, niemniej warto zawsze wozić ją w samochodzie, gdyż może pomóc nam i innym uczestnikom ruchu drogowego w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu. Apteczkę warto wyposażyć w:

 • koc termoizolacyjny,
 • ustnik do przeprowadzania sztucznego oddychania,
 • bandaże,
 • plastry,
 • środki dezynfekujące,
 • rękawiczki ochronne,
 • opaskę uciskową,
 • kompresy gazowe.

Po drugie – kamizelka odblaskowa

Kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu – jedynie drogowcy, osoby przewożące ładunki niebezpieczne, a także piesi poruszający się po zmroku mogą dostać mandat za brak odzieży ostrzegawczej (nawet 500zł). Nie ulega jednak wątpliwości, że kamizelka odblaskowa znacznie podnosi bezpieczeństwo kierowcy, zwłaszcza w przypadku kolizji, do której dochodzi po zmroku na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze szybkiego ruchu. Warto więc zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową, zwłaszcza że jest to niewielki wydatek rzędu 10 zł. Ponadto, odzież ostrzegawcza przyda się wszystkim tym, którzy podróżują po Europie, gdyż w wielu krajach jest ona obowiązkowa (często również dla kierowców z zagranicy), m.in.: w Niemczech, Austrii, Norwegii, Chorwacji, Hiszpanii i wielu, wielu innych.

Po trzecie – żarówki zapasowe

Mimo iż żarówki nie są obligatoryjnym wyposażeniem pojazdu, warto wozić je w aucie na wypadek wypalenia się jednej z nich. Jest to ważne po pierwsze ze względu na komfort i bezpieczeństwo jazdy (zwłaszcza nocą), a po drugie ze względu na mandat i punkty karne, który możemy otrzymać za jazdę bez wymaganych świateł (100-200 zł mandatu, a także od 2 do 4 punktów karnych). Warto więc zawczasu nauczyć się wymiany żarówki w swoim samochodzie tak, by w przypadku awarii bez problemu wymienić zawodne oświetlenie i uniknąć mandatu.

Po czwarte – sprzęt do wymiany koła

W przypadku gdy na trasie złapiemy tzw. kapcia, warto być przygotowanym na tę okoliczność. Wymiana koła może zająć kilkanaście minut, a większość z nas może poradzić sobie z tym zadaniem bez większych problemów, oczywiście pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu:

 • zapasowego koła,
 • podnośnika,
 • klucza do odkręcenia śrub,
 • drewnianej deski.

Drewniana deska pomoże ustabilizować lewarek, zwłaszcza jeśli koło zmieniamy na nierównym podłożu, np. w błocie.

Po piąte – linka holownicza

Linka holownicza uratuje nas w sytuacji, gdy auto odmówi posłuszeństwa i będziemy zmuszeni wziąć je na hol. Koszt najprostszej linki holowniczej to wydatek rzędu kilkunastu złotych, warto więc mieć ją zawsze na wyposażeniu, gdyż może się okazać, że dzięki niej zaoszczędzimy na holowniku, za który zapłacimy minimum 4zł/kilometr.

Warto pamiętać, żeby auto wyposażyć także w latarkę – przyda się ona w niemal każdej awaryjnej sytuacji, która przydarzy nam się po zmroku. Istotne jest, że większość przydatnego wyposażenia samochodowego nie zajmuje wiele miejsca i nie wymaga dużych nakładów finansowych – warto więc pomyśleć o jego skompletowaniu zawczasu tak, by szybko i łatwo radzić sobie z nieprzyjemnymi niespodziankami na drodze.

Skomentuj