Dlaczego wiosną warto zrobić przegląd klimatyzacji?

Aby klimatyzacja w samochodzie działała prawidłowo, należy ją regularnie serwisować. Wiosna to idealny moment na sprawdzenie stanu układu klimatyzacji.

Niesprawna klimatyzacja – słabsze schładzanie powietrza

Klimatyzacja samochodowa jak każde inne urządzenie w samochodzie, które poddawane jest eksploatacji, narażone jest na różnego rodzaju wstrząsy i zużycie. Dlatego należy co jakiś czas poddawać je przeglądowi. Zaniedbanie przeglądu klimatyzacji może doprowadzić do wycieku gazu i w efekcie spowodować słabsze schładzanie wnętrza samochodu, a nawet zwiększyć ryzyko zatarcia sprężarki klimatyzacji. Oprócz tego niesprawna klimatyzacja może doprowadzić do zanieczyszczenia powietrza w pojeździe i sprawić, że osoby przebywające w samochodzie będą narażone na wdychanie powietrza skażonego bakteriami, które powstają w kanałach nawiewu i na parowniku. Niesprawna klimatyzacja może doprowadzić również do złego odparowywania przedniej szyby i ograniczenia widoczności lub nadmiernego zużycia paliwa.

Zanieczyszczone powietrze – skutek niesprawnej klimatyzacji

Kolejnym problemem, wynikającym z niesprawnej klimatyzacji może być zanieczyszczone powietrze i nieprzyjemny zapach wydobywający się z otworów wentylacyjnych. Powodem takiego stanu rzeczy będzie oszraniający się parownik i powstająca w wyniku tego wilgoć, która jest idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów i bakterii chorobotwórczych. W chwili uruchomienia klimatyzacji wszystkie wytworzone tam zanieczyszczenia zostaną wtłoczone do samochodu.

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji, należy przynajmniej raz w roku skontrolować ilość czynnika chłodzącego w klimatyzacji oraz stan filtra kabinowego. Należy również korzystać z produktów przeciwbakteryjnych i zwalczających nieprzyjemne zapachy, takie czynności wpływają na znaczny komfort korzystania z urządzenia i sprawiają, że przeglądy klimatyzacji będą mogły odbywać się znacznie rzadziej.

Czy warto używać klimatyzacji również zimą?

Prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji znacznie poprawi komfort użytkowania pojazdu. Należy również pamiętać, że klimatyzacji trzeba używać nie tylko w ciepłe miesiące, ale również zimą – klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale również osusza powietrze. W chłodne dni może być ona przydatna do osuszenia kabiny z wilgoci lub zapobiegania parowaniu szyb. Ponadto, nieuruchamianie klimatyzacji przez długi czas (np. przez cały okres trwania zimy) może być powodem uszkodzenia kompresora. Regularne uruchamianie urządzenia przez cały rok sprawi, że kompresor zostanie przesmarowany.

Skomentuj