Ekojazda nie oznacza rezygnacji z samochodu i konieczności jazdy rowerem czy korzystania z zatłoczonej komunikacji miejskiej – wręcz przeciwnie! Od 1 stycznia 2015 uczestnicy kursu na prawo jazdy są zobowiązani do praktycznej znajomości zasad ecodrivingu. To wartościowa i użyteczna kultura jazdy, w której uczestnictwo po prostu się opłaca!

Ekologiczna jazda samochodem daje korzyści nie tylko środowisku naturalnemu, ale także kierowcom – ochronę otoczenia łączy z oszczędnością paliwa – w skali rocznej aż do 30%! Na wzrost oszczędności w budżecie domowym przekłada się także wolniejsze zużywanie części samochodu – nie tylko wykorzystanie paliwa jest optymalne, ale również elementów napędowych pojazdu. Jeżeli chcesz bez wysiłku pozyskać dodatkowe pieniądze oraz uczynić swój styl jazdy bardziej komfortowym, bezstresowym i bezpiecznym, koniecznie poznaj zasady ekologicznej i ekonomicznej jazdy samochodem.

Ecodriving na egzaminie na prawo jazdy

 

Podczas egzaminu praktycznego kursant musi wykazać się znajomością jazdy energooszczędnej – m.in. umiejętnością właściwej zmiany biegów oraz hamowania silnikiem przy zwalnianiu oraz podczas zatrzymywania. Egzaminowany powinien:

 • dokonywać zmiany biegów na wyższy w momencie, kiedy silnik osiągnie od 1800 do 2600 obrotów na minutę;
 • używać pierwszych czterech biegów, zanim pojazd osiągnie 50 km/h;
 • utrzymywać prędkość obrotową silnika w zakresie zielonego pola pracy, które jest oznaczone na obrotomierzu pojazdu;
 • hamować silnikiem;
 • znać ogólne zasady ekojazdy samochodem.

7 najważniejszych zasad ekonomicznej jazdy

Zakłada nie tylko prowadzenie samochodu z myślą o środowisku naturalnym, ale również pozyskanie pełnej świadomości o sytuacji na drodze oraz prowadzenie pojazdu w sposób płynny, naturalny – a jednocześnie przemyślany. Wbrew stereotypom, krążącym głównie wśród przeciwników, ekologiczna jazda wcale nie oznacza powolnego, nudnego poruszania się po drodze i uciążliwych ograniczeń. Jakie są najważniejsze zasady tej płynnej i dynamicznej jazdy?

 1. Obserwowanie sytuacji na drodze, wykonywanie z odpowiednim wyprzedzeniem manewrów, które pozwalają dostosować styl jazdy do warunków (np. uniknąć gwałtownych przyśpieszeń oraz hamowań) – i tym samym zmniejszenie zużycie paliwa.
 2. Jazda z równomierną prędkością na jak najwyższym biegu.
 3. Hamowanie przez redukcję biegów. Jego zaletą jest powolne wytracanie prędkości, np. przed skrzyżowaniem.
 4. Wyłączanie silnika podczas postoju (warto pamiętać, że przepisy ruchu drogowego zabraniają postoju z włączonym silnikiem – dłuższego niż minutę – w terenie zabudowanym) oraz rozsądne korzystanie z klimatyzacji.
 5. Nierozgrzewanie silnika przed jazdą (nawet zimą – silnik pracujący na postoju szybko się zużywa, a prędzej rozgrzewa się w trakcie jazdy).
 6. Dbanie o właściwe ciśnienie w oponach.
 7. Wciskanie pedału gazu do ok. 70% przy rozpędzaniu samochodu – w ten sposób ogranicza się pobór paliwa i dynamicznie osiąga się określoną prędkość.

Należy pamiętać, że ekojazda to nie tylko styl jazdy – to także przygotowanie do niej samochodu. Podstawą jest sprawny silnik, zawieszenie i hamulce w bardzo dobrym stanie, opróżnienie bagażnika ze zbędnych przedmiotów i dezinstalacja bagażnika samochodowego (np. na rower lub narty), jeżeli nie jest regularnie używany. Ze względu na opór powietrza warto również zadbać o regularne mycie samochodu. Należy także kontrolować stan filtrów powietrza i paliwa.

Zalety ekojazdy

Korzystnymi skutkami postępowania według wytycznych są oczywiście: oszczędność paliwa i wolniejsze zużywanie części samochodów, ale należy też podkreślić wzrost bezpieczeństwa podczas jazdy. Kierowcy stosujący się do zasad ecodrivingu:

 • są świadomi warunków panujących na drodze;
 • mogą przewidzieć kolejne manewry samochodu;
 • nie jeżdżą lekkomyślnie;
 • nie wykonują agresywnych manewrów.

Wszystko to czyni jazdę samochodem nie tylko efektywną – ale też ostrożną i bezstresową, więc ryzyko wypadku na drodze obniża się.

Ekodriving nie jest nudny!

Jazda ekologiczna wymaga więcej ostrożności i uwagi w porównaniu do „standardowego” prowadzenia samochodu. Nie należy jej jednak kojarzyć z uciążliwymi i trudnymi do spełnienia wymogami – praktyka czyni mistrza, więc chociaż pierwsze próby jazdy ekologicznej mogą sprawić Ci trudności pod względem techniki jazdy, z każdym kolejnym podejściem będziesz sprawniej kierował samochodem, zaś obserwacja sytuacji na drodze oraz przewidywanie manewrów wejdzie Ci w krew. Zdecydowaną zachętą powinny być także oszczędności, które już po pierwszym miesiącu pojawią się na Twoim koncie!