Jak przewozić narty samochodem?

Wyjazd na narty często wiąże się z długą i wyczerpującą podróżą samochodem. Jak przewozić sprzęt narciarski, aby zimowy urlop nie stał się udręką?

 

Uchwyty narciarskie

Umożliwia przewożenie od 4 do 6 par nart lub desek snowboardowych. Takie rozwiązanie polega na zamocowaniu odpowiednich uchwytów do relingów dachowych. Dodatkowo, aby nie zabrudzić sprzętu solą lub błotem znajdującym się na dworze, warto zainwestować w dodatkową ochronę dla przewożonego sprzętu. Taką ochroną mogą być specjalne pokrowce, w które należy włożyć przewożony sprzęt przed załadowaniem go na dach pojazdu.

Warto pamiętać, że uchwyty narciarskie to rozwiązanie szczególnie dobre na krótsze trasy, nie polecamy takiego sposobu przewożenia nart lub desek na kilkusetkilometrowe trasy.

Pamiętaj!

Jeśli wybierasz sposób przewożenia nart na zewnątrz samochodu, pamiętaj o jego odpowiednim zamocowaniu. Narty powinny być zamocowane tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu opory aerodynamiczne będą mniejsze, zmniejszone zostanie również powstawanie wibracji, które mogą spowodować rozluźnienie uchwytów mocujących narty.

Bagażnik magnetyczny

Jeśli Twój pojazd nie posiada relingów dachowych, bagażnik magnetyczny jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Takie bagażnik jest prosty w obsłudze, polega na przyssaniu go przy zakładaniu i odessaniu od powierzchni dachu przy zdejmowaniu. Przy takim sposobie przewożenia sprzętu zimowego, należy pamiętać o wyczyszczeniu przestrzeni pod płytą magnetyczną – to pomoże osiągnąć maksymalną przyczepność bagażnika do dachu i uchroni go od zarysowań, jakie mogą na nim powstać w trakcie mocowania bagażnika z nartami.

Box dachowy

Jest to najbezpieczniejszy sposób przewożenia sprzętu narciarskiego. Oprócz bezpieczeństwa takie rozwiązanie zapewnia również wygodę – do boxu możesz schować dużo więcej sprzętu niż tylko narty czy deskę. Zmieści się do niego również cała reszta wyposażenia, co znacznie zwiększy wygodę i komfort przewożenia rzeczy. Zaletą będzie także ilość zaoszczędzonego miejsca w środku auta oraz lepszy komfort jazdy – aerodynamiczny kształt boxu sprawia, że nie powoduje on takiego hałasu, jak w przypadku uchwytu narciarskiego.

Wnętrze samochodu

Wadą takiego rozwiązania jest to, że stracisz dużą część bagażnika. Zaletą natomiast brak konieczności zainwestowania w dodatkowy sprzęt do przewozu nart. Przy takim rozwiązaniu musisz pamiętać o odpowiednim zamocowaniu nart i desek – to kluczowa sprawa z punktu widzenia bezpieczeństwa. W przypadku nagłego hamowania czy kolizji źle zabezpieczony sprzęt może wyrządzić krzywdę pasażerom znajdującym się w pojeździe. Pamiętaj o odpowiednich pasach mocujących!

Warto pamiętać, że przewożenie nart lub desek we wnętrzu samochodu nie jest dozwolone we wszystkich krajach. W Austrii, która jest częstym kierunkiem narciarskich wycieczek, za przewożenie sprzętu w bagażniku możesz dostać mandat. Pamiętaj, aby sprawdzić przepisy, jakie obowiązują w miejscu, do którego się wybierasz.

 

Skomentuj