Kierowcy kontra komunikacja miejska. Dlaczego im nie po drodze?

Zakaz wjazdu do centrum starych aut, budowanie parkingów na obrzeżach miasta, gdzie kierowcy mogliby zostawiać swoje samochody i przesiadać się do płatnych autobusów miejskich – działania mające na celu ograniczenie ruchu samochodowego w centrum polskich miast przypominają metodę kija i marchewki. Dlaczego?

Kierowcy, od których oczekuje się rezygnacji z podróżowania własnymi samochodami na rzecz komunikacji miejskiej, w zamian oczekują benefitów, dzięki którym pozostawianie aut w garażach czy przed wjazdami do centrum miast byłoby faktycznie opłacalne dla zmotoryzowanych.

Kierowcy komunikacji miejskiej…wilkiem?

Nie chcą oni pokrywać jednocześnie kosztów tankowania, jak i biletów – niestety komunikacja miejska w największych miastach w Polsce jest dla nich płatna, a władze oferują najczęściej albo zbudowanie dodatkowych parkingów, albo…zakaz wjazdu od centrum określonych samochodów.

Jednym z argumentów za „porzucaniem” własnego samochodu np. w drodze do pracy są korki w centrum, aczkolwiek możliwość szybszego przemieszczania się komunikacją miejską przesłania zatłoczenie w godzinach szczytu czy opóźnienia na trasach.

Jakie rozwiązania zostały wprowadzone w kilku polskich miastach? Jak efektywnie można korzystać z komunikacji miejskiej?

>>>>Znajdź szybko dogodne połączenie, czyli wyszukiwarki połączeń komunikacyjnych w miastach

Na codzienne problemy z komunikacją miejską zwrócili uwagę twórcy Stopango – niestety nie działającej już wyszukiwarki połączeń kierowanej na rynek amerykański, kanadyjski, australijski i europejski.

Obecnie najpopularniejszą wyszukiwarką połączeń komunikacji miejskiej w Polsce jest Jakdojade.pl, obejmująca 23 miasta oraz połączenia kolejowe między niektórymi miastami (np. Poznaniem a Wrocławiem). Jakdojade.pl odwiedza ponad 5 milionów użytkowników miesięcznie, którzy po wyborze danego miasta mogą zobaczyć przewoźników współpracujących z Jakdojade.pl i daty aktualizacji rozkładów jazdy.

>>>>Zobacz przegląd aplikacji na kanale KarllosTv

Z kolei E-podroznik.pl umożliwia nie tylko sprawdzenie połączeń międzymiastowych wielu polskich miastach, ale również rozkład komunikacji miejskiej w wybranym mieście oraz połączenia lotnicze. Baza E-podroznika.pl jest rozbudowywana o rozkłady nowych przewoźników, oferujących bilety już od 1 zł.

Chociaż obie strony możemy znaleźć jako wyszukiwarki połączeń polecane przez MPK Kraków, niektóre miasta mają…własne wyszukiwarki połączeń. Przykładem jest Wrocław i komunikacja miejska w wersji beta z wyszukiwaniem zaawansowanym.

>>>>Darmowa komunikacja miejska dla kierowców? Sprawdź plany w swoim mieście

Darmowa komunikacja miejska dla wszystkich lub mieszkańców danych miejscowości obecnie obowiązuje w małych miastach, między innymi: Nysie, Lubinie, Kościerzynie, Strykowie, Gostyniu, Żorach, Nowym Tomyślu. 1 marca br. bezpłatną komunikację wprowadzi Brodnica.

Dlaczego można jeździć za darmo autobusami w małych miastach, a w dużych nie?

W niedużych miejscowościach łatwiej o wprowadzenie nieodpłatnej komunikacji, ponieważ wpływy z biletów są o wiele mniejsze, a także mniej osób korzysta z miejskich autobusów. Im większe miasto, tym większy procent stanowią zyski z biletów w utrzymaniu komunikacji miejskiej. Gdyby zostały zlikwidowane, miasta mogłyby zostać narażone na zbyt duże dopłaty, które mogłyby spowodować cięcie kosztów innych inwestycji. Pośrednie rozwiązanie wprowadzono w Strasburgu, gdzie ceny biletów są uzależnione od dochodów danej osoby.

Bezpłatna komunikacja miejska w roku 2016

24 stycznia br. kierowcy w Krakowie mogli skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej ze względu na aż dziewięciokrotnie przekroczone normy stężenia pyłów PM10 w centrum miasta. Autobusami i tramwajami można było poruszać się bezpłatnie na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu. Z darmowej komunikacji mogły też skorzystać osoby towarzyszące – nie w większej liczbie niż maksymalna liczba miejsc siedzących określona w dowodzie samochodu.

Tymczasem w Zakopanem planuje się wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej nie tylko dla kierowców (za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu z aktualnym OC), ale również dla seniorów, którzy ukończyli 65. rok życia. Nowoczesne i ekologiczne autobusy Solaris mają kursować na dwóch trasach – pierwsza linia będzie aktywna już w kwietniu br., druga zacznie kursy we wrześniu.

Z kolei w Wadowicach ma powstać strefa płatnego parkowania dla kierowców m.in. koło Dworca Autobusowego, skąd kierowcy mogliby dojeżdżać busem do centrum. Innymi pomysłami, mającymi usprawnić komunikację w Wadowicach, są:

  • wprowadzenie darmowej linii komunikacyjnej,
  • zakaz wjazdu do centrum prywatnych przewoźników.

Więcej informacji znajdziesz w tej grupie: https://www.facebook.com/events/239531966185996/

Comment(1)

  1. Reply
    autonachwile says

    Bardzo ciekawe spostrzeżenia! Dziękuję za ciekawą lekturę i zapraszam do siebie (kliknięcie w nick)

Skomentuj