Samochodem na wakacje – jak przygotować się do wyjazdu

Sezon na długie i krótkie wyjazdy w pełni! O czym należy pamiętać wybierając się na wakacje samochodem? Podpowiadamy jak zapewnić sobie udany urlop!

 

Ważny przegląd i ubezpieczenie

Z racji tego, że nie jest to coś, czym zajmujemy się na co dzień, łatwo zapomnieć o dokumentach. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić ich aktualność, nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. Zarówno w Polsce, jak i za granicą, obowiązkowe jest posiadanie ważnego przeglądu technicznego pojazdu – w razie kontroli drogowej, jego brak może skutkować nawet zatrzymaniem dokumentów, a to oznacza konieczność przerwania podróży i zepsute wakacje. Podobnie jest z ubezpieczeniem OC, choć tu grożą nam raczej mandaty, za to bardzo wysokie.

Jeśli wybieramy się w długą podróż lub poza granice Polski, warto też pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego lub pakietu assistance. Te ostatnie są coraz popularniejsze również w codziennym użytkowaniu samochodu, ale dobrze wiedzieć, że nie musimy podpisywać całorocznej umowy – niektóre firmy oferują krótkoterminowe ubezpieczenia, które idealne sprawdzą się w czasie wakacji.

 

Podstawowe wyposażenie auta na wypadek wypadku

Choć nie mamy ochoty nawet myśleć o kolizjach i wypadkach, mogą się nam one przytrafić i dlatego należy być na to przygotowanym. Podstawowym wyposażeniem każdego samochodu jest apteczka, zawierająca materiały opatrunkowe, rękawiczki i folię termiczną. W samochodowej apteczce nie wolno natomiast przechowywać leków, ani innych środków chemicznych – uznawane są one za potencjalnie niebezpieczne, jeśli użyte nieprawidłowo – dlatego nie ma w niej miejsca np. na wodę utlenioną lub środki przeciwbólowe.

Oprócz apteczki, w samochodzie musi znajdować się trójkąt ostrzegawczy i gaśnica z ważnym przeglądem. Datę ważności gaśnicy znajdziemy na jej opakowaniu – to również warto sprawdzić przed wyjazdem, bo o nieużywanej gaśnicy łatwo zapomnieć. W niektórych krajach, np. w Niemczech, obowiązkowa jest też kamizelka odblaskowa, którą w razie kolizji lub wypadku należy mieć na sobie przez cały czas przebywania poza samochodem.

 

Stan techniczny samochodu przed wyjazdem

Nawet jeśli mamy aktualny przegląd techniczny, warto sprawdzić dodatkowo kilka rzeczy na parę dni przed wyruszeniem na urlop. Jedną z nich są wycieraczki – ten drobiazg może znacznie poprawić nam komfort jazdy, gdy warunki pogodowe okażą się niesprzyjające. Jeśli więc wycieraczki zostawiają smugi, wymieńmy chociażby same pióra – to niewielki wydatek, który poprawi widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze. Koniecznie sprawdźmy też poziom oleju, płynu chłodniczego, płynu hamulcowego i w układzie kierowniczym, a także płynu do spryskiwaczy. W razie potrzeby uzupełnijmy braki. Na koniec upewnijmy się, że mamy sprawne wszystkie światła, a w samochodzie znajdują się zapasowe żarówki oraz czy bieżnik opon mieści się w dopuszczalnych normach. W krajach Unii Europejskiej minimalna głębokość bieżnika opony to 1,6 mm, natomiast zalecaną optymalną głębokością, która zapewnia największe bezpieczeństwo, jest 3-4 mm.

 

Dodatkowe kroki dla poprawy wygody w podróży

Co jeszcze możemy zrobić, aby podróż minęła nam bezproblemowo i komfortowo? Zapewnijmy sobie i pasażerom stały dostęp do wody – nie w bagażniku, lecz w schowkach lub kieszeniach. W czasie upałów, szczególnie w szybko nagrzewającym się samochodzie, łatwo o odwodnienia, a te mogą być przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem, szczególnie u dzieci. Warto też umieścić w łatwo dostępnym miejscu małe przekąski w postaci owoców lub lekkich słodyczy, które nie tylko uprzyjemnią wycieczkę dzieciom, ale też sprawią, że nie będziemy musieli martwić się o nagły głód (co oczywiście nie wyklucza konieczności postojów na dłuższych trasach!). Jeśli zaś nasz samochód posiada klimatyzację, zadbajmy o jej odgrzybienie i wyczyszczenie. To szczególnie ważne na początku sezonu, gdyż nagromadzone przez zimę zanieczyszczenia, wydmuchiwane wraz z powietrzem, mogą się negatywnie odbić na naszym zdrowiu, szczególnie w przypadku alergików. Można w tym celu użyć specjalnych środków w sprayu lub oddać samochód w ręce specjalistów, którzy dodatkowo nabiją klimatyzację, przedłużając jej sprawność.

 

 

Skomentuj