Smog i mgła – co oznaczają dla kierowców?

Zima jest szczególnie wymagającą porą roku dla kierowców. Mało dogodne warunki na drodze często sprawiają, że jazda samochodem staje się bardzo niebezpieczna. Jak można zwiększyć bezpieczeństwo i komfort jazdy na drodze?

Dobra widoczność – podstawa bezpieczeństwa na drodze

Jazda we mgle, szczególnie zimą, wymaga od kierowców szczególnej dbałości o stan techniczny swojego pojazdu. Zanim siądziesz do samochodu i wyruszysz, nawet w krótką trasę, powinieneś sprawdzić, czy szyby Twojego pojazdu są czyste – to jest podstawowy element, zapewniający dobrą widoczność podczas jazdy. Szyby pojazdu powinny być suche – od wewnątrz i od środka. Dobrze jest zadbać o odpowiednią wentylację i sprawdzić wydajność ogrzewania. Bez tego możesz mieć problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w aucie i czystości szyb. Przydatne może się okazać również wymienienie filtra kabinowego i usunięcie wszystkich przedmiotów, które mogą się stać źródłem wilgoci w samochodzie. Dobrą widoczność, poza szybami, zapewniają również czyste reflektory. Upewnij się, że nie ma na nich żadnych zabrudzeń.

Polskie przepisy nie wymagają od kierowców używania przednich świateł przeciwmgielnych. Zachęcamy jednak do korzystania z nich, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Jeśli pogoda nie wymaga użycia takich dodatkowych świateł, zawsze warto używać ich przynajmniej na nieoznakowanych i krętych drogach.

Tylna lampa przeciwmgielna natomiast, powinna być używana wyłącznie w wyjątkowo trudnych warunkach. Przepisy drogowe zezwalają na używanie jej dopiero przy widoczności poniżej 50 metrów. Wytwarzane światło, przez tylną lampę jest bardzo ostre i może doprowadzić do oślepienia kierowcy, który jedzie za nami.

W czasie mgły nie należy włączać również świateł drogowych. Używanie ich w obliczu słabej widoczności przyniesie odwrotny efekt – strumień światła wydobywający się z lampy będzie odbijać się od mgły i zamiast oświetlać drogę, będzie jedynie pogarszać widoczność i oślepiać innych kierowców.

Białe linie – Twój punkt odniesienia na drodze

Kolejnym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze jest zwracanie uwagi na linie znajdujące się na jezdni. W przypadku naprawdę słabej widoczności są one jedynym punktem odniesienia na drodze, pozwalającym utrzymać pojazd na właściwym torze. Informują one również o sytuacji na drodze np. gdy linia przerywana przechodzi w ciągłą. Zwracaj też uwagę na światła samochodu jadącego przed Tobą – wykonywanego przez niego manewry mogą stać się dla Ciebie źródłem wiedzy na temat drogi. Pamiętaj jednak o zachowaniu bezpiecznej odległości!

Kontroluj prędkość

Wsiadanie za kółko podczas mgły, należy również pamiętać o kontrolowaniu prędkości. Mgła sprzyja wrażeniu, że samochód porusza się z mniejszą prędkością, niż rzeczywiście osiągnął. Powinieneś więc kontrolować prędkość znacznie częściej niż zazwyczaj. Dobrym rozwiązaniem z takiej sytuacji jest dostosowanie swojej prędkości do innych pojazdów. Nie zalecamy również wyprzedzania, jeśli jednak nie masz innego wyjścia, warto swój zamiar zasygnalizować innym kierowcom, używając sygnału dźwiękowego.

Pamiętaj, aby świateł przeciwmgielnych używać wyłącznie w przypadku złych warunków atmosferycznych. Jeśli pogoda poprawi się, wyłącz je i nie oślepiaj innych kierowców na drodze.

Skomentuj