Sprawdź, jak w 10 prostych krokach wymienić koło w samochodzie

Zmiana koła w samochodzie nie jest tak trudna, jak może się wydawać. Znajomość podstawowych czynności, które musimy wykonać, chcąc naprawić usterkę sprawia, że zmiana koła może okazać się naprawdę prosta. Zobacz, jak w 10 prostych krokach zmienić koło w samochodzie!

Krok 1. Znajdź miejsce do postoju

W momencie, w którym zorientujesz się, że ogumienie twojego samochodu uległo awarii – słyszysz charakterystyczne dudnienie, a auto samo zjeżdża w jedną stronę – postaraj się jak najszybciej znaleźć odpowiednie miejsce do postoju. Na uszkodzonej oponie często możliwe jest przejechanie dystansu, pozwalającego na znalezienie odpowiedniego miejsca, np. zatoczki, pobocza lub parkingu.

Krok 2. Poinformuj użytkowników ruchu drogowego o awarii

Stojąc na poboczu zasygnalizuj awarię innym uczestnikom ruchu drogowego – załóż kamizelkę odblaskową, wystaw trójkąt ostrzegawczy i włącz światła awaryjne.

Krok 3. Odciąż samochód

Zmieniając koło w samochodzie, powinieneś maksymalnie zminimalizować jego wagę – poproś więc pasażerów o opuszczenie pojazdu i wyciągnij z samochodu wszystko, co może go dodatkowo obciążać, np. bagaże.

Krok 4. Przygotuj sprzęt do wymiany koła

Wyciągnij z bagażnika koło zapasowe, lewarek i klucze do odkręcenia śrub w kole. Jeśli auto znajduje się na nierównym podłożu, przygotuj także drewnianą deskę (warto zawsze wozić ją w bagażniku!)

Krok 5. Przygotuj auto do wymiany koła

Koła samochodu ustaw na wprost, a dodatkowo zaciągnij hamulec ręczny (automatyczną skrzynię ustaw na literze P). Dodatkowo możesz ustabilizować pojazd, podkładając pod koła kamienie.

Krok 6. Poluzuj śruby

Za pomocą klucza (lub klucza z przedłużką) poluzuj śruby koła, które chcesz wymienić.

Krok 7. Podnieś samochód

Podnośnik połóż na desce i zamocuj go do charakterystycznych wcięć w karoserii. Podnieś pojazd kilka centymetrów w górę. Upewnij się, że samochód stoi stabilnie.

Krok 8. Ściągnij koło

Jeśli auto stoi stabilnie, odkręć śruby do końca i ściągnij koło, trzymając za dolną jego część.

Krok 9. Załóż koło zapasowe

Przed zmianą koła upewnij się, że koło które zamierzasz założyć jest kołem zapasowym, a nie tym, które właśnie zdjąłeś. Koło załóż na piastę i lekko zamocuj śruby metodą „na krzyż”.

Krok 10. Opuść auto i dokręć śruby

Na tym etapie możesz opuścić auto na podłoże. Kiedy już stanie stabilnie, dokręć śruby.

Skomentuj