Wiosenne porządki w aucie – co warto sprawdzić?

Wiosna to idealny moment, żeby przygotować samochód na cieplejsze miesiące. Wielu kierowcom wydaje się, że umycie i wysprzątanie samochodu wystarczy, aby przygotować pojazd na letnią porę roku. Warto jednak bardziej zgłębić temat i zadbać o inne elementy, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort podróżowania.

Sprawdź stan techniczny pojazdu

Okres jesienno-zimowy to najbardziej wymagający czas dla naszego pojazdu. Ujemne temperatury, substancje chemiczne na jezdniach, piasek i śnieg wpływają niekorzystnie na nasz samochód. Dlatego tak ważne jest, aby wraz z nadejściem wiosny zadbać nie tylko o nadwozie, ale także o podwozie, które podczas zimy było najbardziej narażone na uszkodzenia.

Porządki wiosenne należy zacząć od zmiany ogumienia. Przełom marca i kwietnia jest do tego najbardziej odpowiednim momentem. Przed zmianą opon warto sprawdzić ich stan. Zwróć uwagę czy na oponach nie ma pęknięć ani bąbli. Pamiętaj, aby nie zwlekać z wymianą opon zbyt długo. W momencie wyraźnego ocieplenia, na rozgrzanym asfalcie opony zimowe tracą swoje właściwości. Jeśli przedłużysz okres ich użytkowania, może się okazać, że w następnym roku będziesz zmuszony do zakupu nowego kompletu.

Wiosną warto też wypłukać podwozie auta. W jego zakamarkach mogą zalegać pozostałości po zimie, czyli głównie piasek i sól. Po dokładnym wyczyszczeniu podwozia warto pomyśleć o karoserii. Mycie i polerowanie może nie wystarczyć, warto ją zakonserwować woskiem. W ten sposób unikniesz korozji.

Wiosna to idealny czas na gruntowne porządki

Porządki w kabinie również wpływają na kondycję pojazdu. Warto zainwestować w dobre preparaty kosmetyczne i dokładnie zająć się całym wnętrzem pojazdu – nie zapomnij o szybach, podłodze, kokpicie, zaimpregnuj tapicerkę. Jeśli chcesz rzetelnie przygotować auto do wiosny, pomyśl także o gumowych uszczelkach w drzwiach. Być może po zimie wymagają dodatkowego zabezpieczenia? Jeśli tak, wystarczy posmarować je wazeliną techniczną.

Stan techniczny pojazdu, w szczególności układ hamulcowy i kierowniczy czy zawieszenie to podstawa bezpiecznego poruszania się na drodze. O większość elementów, takich jak amortyzatory czy pióra wycieraczek, klocki i tarcze hamulcowe, oświetlenie czy płyny eksploatacyjne powinno się dbać przez cały rok. Jeśli jednak dawno tego nie robiłeś, przy okazji wiosennych porządków wybierz się także do najbliższej stacji diagnostycznej, której pracownicy skontrolują kondycję poszczególnych podzespołów.

Koniecznie sprawdź klimatyzację po zimie

Pamiętaj też o klimatyzacji. Wielu kierowców używa jej wyłącznie podczas ciepłych miesięcy – to błąd. Klimatyzacja powinna być uruchamiana przez cały rok. Jeśli nie będziesz jej używać regularnie na wiosnę może się okazać, że podczas zimy zaatakowały ją różnego rodzaju grzyby. Warto więc sprawdzić po zimie czy będzie ona działać prawidłowo. W innym przypadku będziesz narażony nie tylko na nieprzyjemny zapach w aucie, ale również na choroby, jakie grożą w wyniku wdychania niebezpiecznych substancji.

 

Skomentuj